Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 34       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-34

Névmutató: Wild Frigyes


1960. október

Wild Frigyes a Lausitz-i szorbok meghívására tanulmányúton vett részt az NDK-ban.

1960. november 5.

Wild Frigyes Benke Valériától átvette 50. születésnapja alkalmából a Magyar Népköztársaság Szocialista Munkáért Érdemérmét

1961. tavasz

Wild Frigyes a német nemzetiségi mozgalom élénkítése céljából levélben fordult a németek által is lakott járások párttitkáraihoz, s megadta nekik azoknak a német személyeknek a nevét, akik jobban bevonhatók lennének a politikai és tömegeket mozgató kulturális munkába.

1961. június 11.

A magyar parlament elnökének, Rónai Sándornak vezetésével hivatalos parlamenti delegáció indult Berlinbe. A küldöttség tagja volt Wild Frigyes is.

1961. október

Wild Frigyes parlamenti beszédében kijelentette, hogy a magyarországi németek szolidárisak az NDK-val

1962. május 25.

Wild Frigyes Neue Zeitung-beli tanévzáró előtti írásában kiemelte a kétnyelvűség előnyeit. Eszerint a német gimnáziumokban a fontos dolgokat magyarul is megtanítják, hogy a tanulókat ezzel is felkészítsenek a hétköznapi élet kihívásaira.

1963.

Wild Frigyest képviselővé választották Szigetújfalu jelöltjeként.

1964. november 28–29.

A Szövetség 2. Országos Munkaértekezlete 147 küldöttel. Wild Frigyes a szocializmus eredményeinek ismertetése után kitért a magyarországi németek helyzetére. Kiemelte, hogy a Szövetség maga is tevékenyen részt vett a Tsz-szervezésekben. A megélénkülő rokonlátogatásokat egyfelől pozitívan értékelte, másfelől azonban megjegyezte, hogy ennek elkerülhetetlenül vannak negatív következményei is, úgymint a kémkedés, a német gazdasági csoda külső megjelenésének romboló hatása az itthon maradottakra. Külön kiemelendőnek tartotta a művészeti csoportok számának növekedését, és az oktatás frontján elért mennyiségi eredményeket. A Neue Zeitung főszerkesztője Hambuch Géza lett. A vendégek közt megjelent Demeter Sándor az MSZMP KB tagja és Mészáros György a Művelődésügyi Minisztérium Nemzetiségi Osztályának vezetője.

1965. január 16.

Wild Frigyes levelet intézett a Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztályához, amelyben a Neue Zeitung főszerkesztője, Hambuch Géza nemzetiségpolitikai beállítottságát kifogásolta. Hambuch helyett a minisztérium, a Tájékoztatási Hivatal és a Szövetség közös állásfoglalása értelmében Nemes János lett az új főszerkesztő.

1966. március 8.

Wild Frigyes engedélyt kért a Kalendárium terjedelmének és példányszámának növelésére. A Kalendárium eddig évi 7000 példányban jelent meg, 12 ív terjedelemben. A kérelem 15 ív terjedelmet és 8000 példányt irányzott elő. A Művelődési Minisztérium támogatta a főtitkár kérését.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>